18
Şubat

Ana Baba Hakkı ve Büyüklere Saygı

Yazan: admin  |  Kategori: Hutbeler  |  Okunma: 10.304 views

Allah’ın insanlardan korunmasını istediği beş şeyden biri de neslin devamıdır. Neslin devamını Allah (c.c.) canlıların kabiliyet ve yapılarına göre belli kanunlara bağlamıştır. Neslini devam ettirebilmek için zorluklarla karşılaşan canlılardan biri de insanoğludur.

       İnsan, yetenekleri açısından canlıların en güçlüsü olmasına rağmen, doğduğu anda en zayıf olanların başında gelir. Bazı canlılar doğumdan hemen sonra, bir kısmı da kısa bir zaman sonra ayağa kalkabildiği, ihtiyaçlarını gidermeye başlayabildiği hâlde insanoğlu ancak, doğumundan yıllar sonra bu seviyeye gelebilir.

Bu süre zarfında zorlukların büyüğünü çeken ise anne-babadır. Anne, evladını dokuz ay karnında taşır, hamilelik süresince pek çok güçlükle karşılaşır, hayatî tehlikeleri de göze alarak çocuğunu doğurur, hiç bir şeye gücü yetmeyen bebeğini büyütmek için, uykusundan, istirahatından, sıhhatinden feragat eder. Baba da evladının ihtiyaçlarını karşılamak için çalışır didinir. Bu sebeple Cenâb-ı Allah şöyle buyurur: “Biz, insana, ana-babasına iyilikte bulunmayı tavsiye ettik. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Emzirmesi de tam iki sene sürmüştür. (İşte bunun için) önce bana ve sonra ana-babana şükret. Dönüş ancak banadır.”1

     Saygıdeğer Müslümanlar!

     İlim ve yaşça büyük, takva ve ahlâkça üstün olanlara saygı göstermek, küçük çocuklara şefkat ve merhamet göstermek, onlara yardımcı olmak, İslâm’ın ahlâk ve adabındandır.           

Peygamberimiz (s.a.s) : “Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.”4 demek suretiyle bu prensibi açıkça dile getirmiştir. 

Muhterem Müslümanlar!   

Ana-babanın ve saygıdeğer büyüklerin vefat etmesiyle sonraki nesillerin onlara karşı olan sorumlulukları bitmez. Öncelikli görevlerden biri, onların temiz hatıralarını devam ettirmektir. Bir bakıma insanı insan yapan nesilden nesile miras olarak intikal eden bu güzel duygu ve hatıralardır. Peygamberimizin (s.a.v) ; “Sevgi, veraset yoluyla kazanılır” 2 hadisi de bu gerçeği ifade etmektedir. Böylece, nine ve dedeler ile torunlar arasında bir sevgi bağı kurulmuş olur. Onları hayırla anmak, bağışlanmaları için dua etmek gerekir. Bu konuya ilişkin olarak Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de bize şöyle bir dua öğretmektedir: “Ey Rabbimiz! İnsanların hesaba çekileceği kıyamet gününde beni, annemi, babamı ve bütün müminleri bağışla.” 3

Değerli Kardeşlerim!

Anne-babamıza ve büyüklerimize her türlü ikram ve ihsanda bulunmak, onlara karşı daima tatlı dilli olmak, en güzel tavır ve davranışlarla karşılık verip onları üzmemek, bıkkınlığı ifade edebilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınmak gerekir. Yaşı kemale ermiş büyüklerimizin, özellikle de anne-babamızın her türlü hizmetine koşmak, hastalık anlarında tedavi ve bakımlarını yaptırmak Cennet’in kapılarını aralayan davranışlardır.

HAZIRLAYANIN     :    Nusret ÖZADALI                                                                           

ÜNVANI                    :    İmam-Hatip

GÖREV YERİ           :    Mustafa Baba Camii       

                                         Besni/ADIYAMAN

Adıyaman Müftülüğü’nün 18.02.2011 tarihli hutbesidir.

1-Lokman, 31/14

2-Buhârî, el-Edebü’l-Müfred, 22

3-İbrahim, 14/41

4-Tirmizi, Birr, 15

5- Ebu Davud


 Yazının Etiketleri  

4 Yorum yapılmış

 • abdullah toktaş
  18 Mayıs 2013 |

  cenabı allah ayetinde şöyle buyurmaktadır biz insanları engüzel biçimde yaratık onun için insanlar kendi değerlerini bilmesi gerek yoksa esfele sefilin yani cehenemin kuyusunun enderin yerinde cezasını çeker allah göstermesin amin

 • Metin
  11 Nisan 2013 |

  Duyarlılığınız ve duanız için çok teşekkür ederim.İnşallah onlara layık bir evlat Rabbimize istediği gibi bir kul oluruz.

 • admin
  11 Nisan 2013 |

  Amin değerli kardeşim Rabbim anne babana sağlık ahirete göçtüler ise gani gani rahmet eylesin rabbim her anne babaya sizin gibi hayırlı evlat nasip eylesin.

 • Metin
  11 Nisan 2013 |

  Allah Anne ve babalarımız’dan razı olsun;onlara hiç bir acı,sıkıntı,korku göstermeden cennetine kabul etsin.Bizlerede Alahın sevgisine nail olmayı ve hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin.

Yorum yapın