12
Mart

Çanakkale Zaferi

Yazan: admin  |  Kategori: Hutbeler  |  Okunma: 2.861 views

 Birey ve toplumlar için barış  Allah’ın en büyük lütuflarındandır. Peygamberimiz de Allah’tan savaş değil, barış ve esenlik dilememizi öğütlemiştir. Ama bağımsız bir vatanda, barış ve güven içinde yaşamamızı da, bu uğurda can verenlere, şehitlerimize borçluyuz.

 

Her milleti ayakta tutan, ona tarih

Aziz Müminler!

 

Millet ve ümmet olarak varlığı

Değ

 

Çanakkale, insanlığı

 

şuuru veren, umut bahşeden değerleri vardır. Bu değerlerden birisi de milletin zaferleridir. Tarihimizin şeref levhalarından biri de 95. yılını idrak edeceğimiz Çanakkale Zaferi’dir.mız ve istiklalimiz, gerektiğinde canını feda etmeyi göze alan kahramanlar ister. Bu sebeple dinimizde şehitlik ve gazilik, mertebelerin en yücesidir. Ulu Rabbimiz bunu şöyle ifade eder. Allah yolunda can verenleri ölü sanmayı” Rasulullah Efendimizin de bir müjdeleri var. Buyuruyor ki: “Cennete giren hiç kimse, yeryüzündeki her ”. İşte Çanakkale gibi muhteşem zaferlerin altında yatan ruh da bu şehitlik ve gazilik ruhudur. n. Bilakis onlar diridirler. Rableri katında onlara güzel rızıklar verilecek.şey kendisine verilse bile, dünyaya geri dönmek istemez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve defalarca şehit olmayı istererli Müminler! n hafızasından çıkmayacak kadar derin, muhteşem, ama bir o kadar da hazin bir tablonun adıdır. Anneler ağıtlarıyla, şairler şiirleriyle, şehitler kanlarıyla, gaziler hatıralarıyla bu tabloyu tarihin unutulmaz sayfalarına not etmişlerdir. Ama Merhum Şairimiz Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitleri” Şiiri bir başka:

Eski Dünyâ, yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı

beşer,

Kaynı

yor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer

Yedi iklimi cihânı

n, duruyor karşında,

Avusturalya’yla beraber bakı

yorsun: Kanada!

Çehreler ba

Sâde bir hâdise var ortada: Vah

Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ…

Hani, tâûna da züldür bu rezil istilâ!

şka…Llisanlar, deriler rengârenk:şetler denkşte böyle bir ortamda, bütün mukaddes değerleriyle yok edilmek, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, var oluş mücadelesinin, emsalsiz kahramanlık destanının adıdır.

Çanakkale Zaferi, Yemen’den Edirne’ye, Kudüs’ten Kars’a, bütün ecdadı

Ası

mızın ortak değerler etrafında kenetlenmesinin, sarsılmaz iman ve azminin, din ve vatan sevgisinin unutulmaz belgesidir. Mehmet Akif bu ruh ve heyecandan da söz eder:m’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…

O, rükû olmasa, dünyâda eğ

ilmez başlar,

Vurulup tertemiz alnı

ndan, uzanmış yatıyor,

Bir hilâl uğ

runa, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Yüce Rabbimiz bizlere bir daha böyle acılar göstermesin, millet olarak bizi sonsuza dek aynı

Ba

ruh ve heyecanla yaşatn. şta Çanakkale şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, makamları cennet olsun.

Ali GÜLER

Kavaklı

blar Cami Müezzin-Kayyı

Samandı

ra/ SANCAKTEPE

Çanakkale zaferi, i


 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın