2
Eylül

Kazandıklarımızı Kaybetmeyelim

Yazan: admin  |  Kategori: Hutbeler  |  Okunma: 2.693 views

Bir Ramazan ayını daha geride bıraktık. “Sayılı gün tez geçer” derler. Öyle de oldu Ramazan bize doyumsuz güzellikler yaşattı. Tekrar seneye Ramazan’la buluşmak kimlere nasip olacak; bilemiyoruz. Bir yılın ağırlıklarından, günahlarından bu mübarek ayda arınmaya çalıştık. Birçok kötü alışkanlığımızdan uzaklaştık, güzel huy ve davranışlar sergiledik.

 Günlük namazlarımıza, teravih namazlarımıza, camiye-cemaate devam ettik. Yüce Kur’an-ın dünyamıza indiği bu ayda bol bol Kur’an-ı Kerim okuduk ve dinledik. Sabrı, paylaşmayı, başkalarını da düşünmeyi öğrendik. Yakınlarımızla, dostlarımızla, tanıdığımız ve tanımadığımız başka insanlarla birlik-beraberlik tabloları oluşturduk. Çocuklarımıza, gençlerimize dinimizin, kültürümüzün pratiklerini yaşayarak öğrettik.

           Aziz Cemaat!

           Ramazan gönlümüze huzur, gözümüze nur getirdi. Hatta “bu güzel günler hep devam etseydi!” diyenlerimiz oldu, Evet, Ramazan geçti ancak, bu güzellikleri devam ettirmek elimizde. Aslında bize iç aydınlığı ve gönül huzuru kazandıran, sadece Ramazan günleri değil… Bizi bahtiyar edecek olan şey, bugünlerin değerini kavramamız, günahlardan uzak durmamız,  tövbe-istiğfarımız, namazlarımız, tuttuğumuz oruçlarımız, okuduğumuz Kur’an’lar, iftar sofralarındaki birlikteliğimiz, zekât, sadaka, fitre gibi ibadetlerimizdir.

           

  Değerli Müminler!

             Ramazan günlerinde ibadet etmek, ibadetlere yoğunlaşmak çok güzeldi. Daha güzel olansa ibadete ve günahlardan kaçınmaya Ramazan’dan sonra da devam etmektir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et!”[1] buyurularak, ibadetlerin belli zamanlarla sınırlı olmadığına işaret ediliyor.  

             Ramazan sona erdi, bilelim ki Rabbimizin bizi görüp gözetmesi, amellerimizin yazılması devam ediyor. Allah Teâlâ’nın bize lütfettiği nimetlerden her an, her gün yararlanıyoruz. Cenâb-ı Hak bu nimetleri hiç kesintiye uğratmıyor. Bunca nimetler Ramazan ayında olduğu gibi diğer aylarda da devam ederken, ibadetlerle meşgul olup, günahlardan uzak durmayı sadece Ramazana hasretmemiz, Ramazanla birlikte ibadetlere de veda etmemiz şükürsüzlük olmaz mı?  Öyleyse Ramazan’dan sonra da ibadetlerimizi yerine getirelim. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okuyarak ve dinleyerek elde ettiğimiz mânevi hazzı, Ramazan’dan sonra meal ve tefsir okuyarak devam ettirelim.

             Ayrıca Ramazan’dan sonra kulluk ve ibadet heyecanımızın devam etmesi Ramazan’da yaptıklarımızın kabul görüldüğüne de işarettir.

             Hutbemi Sevgili Peygamberimizin bir hadisi şerifiyle bitirmek istiyorum: “Allah (c.c) katında amellerin en güzeli, az da olsa devamlı olanıdır.”[2]

            Allah hepimizi ibadetlerini devamlı yapanlardan eylesin.

 

Kadir KORKMAZ

M.Z.Kotku Cami Müezzin-Kayyımı/Başakşehir[1] Hicr, 15/99

[2] Müslim, Fezail, 75


 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın