13
Ocak

Umre ibadeti

Yazan: admin  |  Kategori: Hutbeler  |  Okunma: 3.550 views

Kelime anlamı “ziyaret” olan Umre; belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girip tavaf ve say yaptıktan sonra traş olup ihramdan çıkarak eda edilen bir ibadettir. Arefe ve Bayram günleri yani teşrik tekbirlerinin getirildiği günler haricinde her zaman yapılabilmektedir. İmkânı olan Müslüman bir kimsenin, ömründe bir defa umre yapması sünnet-i müekkededir
Umre, kutsal iklime yapılan ve bir ömür boyu sürecek dostlukların yaşandığı bir ibadet yolculuğudur. Başta Hz. Âdem (a.s.) olmak üzere, Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. Hacer ve Hz. Muhammed Mustafa’nın yaşadığı yerleri ziyaret etmek ve onların soluduğu havayı teneffüs etmeye doğru çıkılan bir yolculuktur. “Doğrusu insanlar için (mabet olarak) kurulan ilk ev, Mekke’deki o, çok mübarek ve âlemlere hidayet kaynağı olan Kâbe’dir. Orada apaçık deliller ve makamı İbrahim vardır.

Oraya kim giderse güven içinde olur.”  Ayet-i kerimelerinde işaret edilen, dünyanın yaratıldığı günden bu yana mübarek ve muazzez kılınmış bir beldeye, şehirlerin anası, Ümmu’l Kurâ’ya, (Mekke’ye) ve Medine’ye duyulan özlemi dindirmek üzere çıkılan bir seyahattir.  Ya Rabbi huzuruna geldim, beytini ziyarete geldim, Hz. İbrahim’in davetine uyarak geldim. Sana sığınmaya, ruhumu arındırmaya geldim diyebilmek için çıkılan bir yolculuktur.  “Vefatımdan sonra kim beni ziyaret ederse, sanki beni hayatımda ziyaret etmiş gibidir” , “Kabrimi ziyaret edene şefaatim vacip olur”  buyuran Âlemlerin efendisinin hasretiyle yanan gönüllere su serpmek üzere yollara düşmektir.

Değerli Mü’minler!.
Umre; ibadettir, derstir, nasihattır, okuldur. Alınan derslerin etkisinin hayat boyu devam edebilmesi için özenle korunması gerekir. Gündelik hayatın meşguliyeti ve koşturmacası ile yorulan ruhları ve gönülleri yoğun bakıma almaktır. Günahların bağışlanmasına vesiledir . Ayrıca Umre için gidilen Mekke ve Medine’de yapılan ibadetlerin, kılınan namazların fazilet ve dereceleri diğer yerlerde yapılan ibadetlerden kat be kat üstündür . Rasulullah (s.a.v.) efendimizin Küçük hac olarak ifade buyurduğu  ve oldukça önemli olan umre ibadetinin 2012 takvimi Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenmiştir. Bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İl ve İlçe Müftülüklerimize başvurabilirsiniz.

Aziz Mü’minler!.
Umreye gidenler ırkı, rengi dili farklı ama aynı duygu ve ideali paylaşmak üzere bir araya gelmek ve Mukaddes mekânlarda, geldikleri yerleri temsil etmek ve geride bıraktıkları kimseler için dua etmek üzere yola çıkmaktadırlar. Hutbemi konuyla ilgili, Ebû Hureyre hazretlerinin haber verdiği, Efendimizin bir müjdesi ile bitirmek istiyorum:
“Hacca ve Umreye gidenler, Allah’ın huzuruna varmış temsilcidirler, dua ederlerse Allah onların dualarına icabet eder, bağışlanma dilerlerse Allah onları bağışlar ”.

HAZIRLAYAN         :  Yaşar DOĞRU
ÜNVANI                    :  Andırın İlçe Müftüsü

(İL MÜFTÜLÜĞÜ HUTBE KOMİSYONU)


 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın