18
Haziran

Yaz Kursları

Yazan: admin  |  Kategori: Hutbeler  |  Okunma: 2.317 views

  Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği sayısız dünya nimetlerinin en değerlisi çocuklarımızdır. Onlar, Kur’an-ı Kerim’in deyimiyle hayatımızın süsü[1] gözümüzün nûru,[2] milletlerin en büyük ümidi ve geleceklerinin teminatıdır. Çocuklarını iyi terbiye etmeyen, yeterli bilgiyle donatmayan milletlerin yarınlarına güvenle bakmaları mümkün değildir.

Dinimiz çocuk terbiyesine büyük önem vermiş, çocukların ruhen ve bedenen sağlıklı yetişmeleri için gerekli prensipleri ortaya koymuştur. Çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzu Yüce Rabbimiz, Kur’anda şöyle ifade etmektedir. “Ey iman edenler! kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz…”  [3]

Peygamberimiz (s.a.v) de çocuklarımızı yedi yaşından itibaren namaza alıştırmayı emretmiştir.[4] Diğer hadis-i şeriflerinde de, “Çocuklarınıza güzel davranıp iyilikte ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz” buyurmuştur.[5] “Hiçbir anne-baba evladına iyi bir terbiyeden daha güzel bir miras bırakamaz,”[6] anlamındaki hadisleriyle de çocuk eğitiminin önemine işaret etmiştir.

Peygamberimiz (s.a.v) “sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öretendir”[7]buyurarak Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin faziletine dikkat çekmiştir.

Aziz Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz döneminde başlayan Kur’an eğitimi çağlar boyu devam etmiştir. Mekke’de Dar’ul-Erkam, Medine’de Suffe, daha sonraki dönemlerde Küttab, Osmanlılar’da Sıbyan Mektebi, Medrese, Mahalle Mektebi isimleriyle anılan Kur’an’ı ve temel dini konuları öğrenme ve öğretme mekânları günümüzde Kur’an Kursu şeklinde sürmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın denetim ve sorumluluğunda ülkemiz genelinde yaz kursları düzenlenmektedir.

Yaz Kur’an Kursları bu yıl 21 Haziran’da başlayıp iki ay boyunca devam edecektir. Bu kurslar çocuklarımıza abdest, namaz ve duaları öğrenme, Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca kurslarımızda anne-babaya, akraba, komşu ve diğer insanlara karşı saygı ve sevgi,  milli ve manevî değerlerimize bağlığın önemi de öğretilmektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanından beri süregelen bu güzelliğin hep devam etmesini diliyor, çocuklarımızı bütün camilerimizde açılacak olan yaz kurslarımıza bekliyoruz. Hutbemi İbrahim’in (a.s.) bir duası ile bitiriyorum: “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! duamı kabul et!”[8]

İstanbul Müftülüğü

Hutbe Komisyonu


[1] Kehf, 18/46.

[2] Furkan, 25/74.

[3] Tahrim 66/ 6

[4] Ebu Davud, Salat, 26.

[5] İbn Mâce, Edep 368.

[6] Tirmizi, Birr, H. No:1953.

[7] Buhârî, Fedâilü’l-Kur’an, 21.

[8] İbrahim 14/40


 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın